ukeniwru
. -1 oC небольшая облачность

USD 27.20/27.60

умань медиа, первое информационное агенство

                         

В Умані помер відомий історик Богдан Чорномаз

Опубліковано в Новини Автор  квітня 06 2021 розмір шрифту зменшити розмір шрифту збільшити розмір шрифту Медіа
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
В Умані помер відомий історик Богдан Чорномаз - 5.0 out of 5 based on 1 vote

В Умані помер колишній політв'язень, відомий історик, громадський діяч, доцент та кандидат історичних наук Богдан Чорномаз.

Богдан Чорномаз народився 9 лютого 1948 року в с. Стегніківці на Тернопільщині. В 1966 році Богдан Чорномаз приїхав в Умань на навчання і пов'язав із цим місцем все життя. Там він познайомився з представницею Уряду Центральної Ради Надією Суровцовою і увійшов в групу уманської молоді, яка згуртувалася навколо ідеї Незалежності України і була підтримувана Надією Віталіївною. Як лідера цієї групи його заарештували в 1972 році, оскільки сповідування ідеї Незалежності України в радянські часи вважалося злочином і розцінювалося як націоналізм і антирадянська пропаганда і агітація.

 Черкаський суд в закритому режимі призначив 3 роки ув’язнення.

 Відбував покарання Богдан Чорномаз в установі суворого режиму ГУЛАГу – Кучинській зоні № 36, яку ще називали Зоною смерті, оскільки вона славилась смертями замучених українських патріотів, серед яких був і відомий поет Василь Стус. На зоні прилучився до групи політв’язнів, які представляли всю Україну – Від Сходу до Заходу, найяскравішими представниками якої були Левко Лук’яненко, Євген Сверстюк тощо.

 Після повернення з ГУЛАГу був обмежений в праві не тільки продовжити навчання у ВУЗі, а й у вступі по-новому. Влаштуватись можна було тільки на "чорну" роботу.

 

14 років працював В Уманській районній котельні, яка давала тепло на місто.

 Із початком так званої "перебудови" активно включився в процеси відродження Української Незалежної Держави. Крім того був запрошений своїми соратниками, колишніми політв’язнями, у засновники всіх національно-патріотичних організацій всеукраїнського рівня від Товариства української мови ім. Тараса Шевченка до Української Гельсінської Спілки. Справа в тому , що на той час – час розвалу СССР – людей, які б відкрито йшли на створення нової незалежної держави, було дуже мало, адже це загрожувало звільненням з роботи, зупинкою кар’єрного росту, а то і фізичною розправою аж до позбавлення життя. З багатьма друзями і соратниками Богдана Чорномаза так і сталося, сам він був двічі жорстоко побитий.

 Богдан Чорномаз будучи кандидатом історичних наук написав монографії: "Діяльність національно-патріотичного підпілля Уманщини у 1941-1945 роках", "Опір Радянській владі на Уманщині (друга половина ХХ ст.)", "Гайдамацькі повстання ХVІІІ ст. і правда історії" тощо.

 Чорномаз Богдан був засновником багатьох національно-демократичних громадських організацій на Уманщині, як от: Народознавче товариство "Берегиня", "Меморіал", "Просвіта", УГС та інші. Він був координатором в Черкаській області Референдуму "За незалежність України", був першим Головою "Уманського краєвого РУХу", а потім першим головою Черкаського обласного руху, адже РУХ в Умані утворився значно раніше ніж в Черкасах.

 Заснував і організував випуск першої самвидавчої газети в Умані "Червона калина" (перші випуски друкувалися в Литві, в "Саюдісі").

 Був обраний депутатом Уманської міської ради, де займав активну громадянську позицію, очолював Комісію з перейменування вулиць, з усіх питань голосував в інтересах уманської міської громади.

Прочитано 230 разів Останнє редагування Останнє редагування квітня 06 2021

Фото дня

 

Сторінка редактора

Редакція приймає на розгляд будь-які матеріали.

Приєднуйтесь до нас

Мы на Twitter
Мы на Facebook
Мы на Youtube
Рассылка RSS
Написать нам 

 

Підписатися на новини

Підпишіться на новини від Умань-медіа і будьте в курсі всіх новин.

Карта сайту

Ми на карті

Найсвіжіші фото

Ми раді вітати Вас на сайті інформаційної агенції Умань-медіа.

На нашому сайті Ви знайдете найсвіжіші новини про місто

Создание новостного портала "Сайтостроитель" создание сайта | информационного портала