Image
. 16 oC небольшой дождь
UK EN IW RU

Вітання з прийдешнім Сукот

Вітання з прийдешнім Сукот

Умань Медіа вітає всіх з прийдешнім святом Сукот!
Я думала раніше, що нашу вервечку зимових свят навряд хто зможе перевершити, аж ні. Є такі)

Якось раніше у мене іудаїзм не асоціювався з радістю. От чесно. Можливо тому, що на слуху були розмови про голокост, про вічні гоніння цього народу. Хоча одесько-єврейські анекдоти та історії, своєрідний одеський говір викликав посмішку.

Склалося так, що мені випала можливість придивитися цьогоріч до святкування Рош га-Шана. І якщо виключати деякі моменти, було весело (пам’ятаєте ось ту дискотеку?)


Далі свято Йом-Кіпур, яке більше про молитви і піст.

30 вересня, або 15 тішрея, Сукот. Що це таке? Коротко – це курені, шатра, шалашики.

Ви будували в дитинстві собі затишні «халабудки» (так їх називали у часи мого дитинства)? Ліпили їх де могли і з усього, що було під руками. Пригадую ті шалашики з якоюсь ніжністю і посмішкою, але з дорослішанням ця розвага залишилась в минулому.

А от євреї, не залежно від віку) до сих пір будують собі оті «халабудки». На згадку про те, як вони виходили з єгипетського рабства, як вони 40 років жили у пустелі. Сука’ – курінь, який будується з будь-яких матеріалів, може окремо, може використовувати декілька стін житла. Оці курені символізують мир, який повинен запанувати у всьому світі.

В них і буде святкуватись Сукот. В них будуть жити протягом тижня, їсти, зустрічати гостей, розважатися, проводити ритуали. Лише коли заважає дощ, або стан здоров’я, ти можеш не жити увесь тиждень у шатрі.

Ще у євреїв там має бути 4 рослини, які символізують 4 типи людей.
Той, хто дотримується Тори, має «смак». Той, хто робить добро, має «аромат».
Етроґ (цитрон) має і смак, і запах. Він символізує праведників. І Тору дотримують і добрі справи роблять.
Гадасі́м (3 гілки мирту) має запах, але немає смаку. Добрі справи роблять, але не всіх законів Тори дотримуються.
У лулава (молода гілка фінікової пальми) є смак, але немає запаху. Живуть за Торою, але щось не складається з добрими справами.
Верба не має ні смаку, ні запаху. Ну тут якось так собі… У нас в народі про таких кажуть, що все під себе гребуть.
Образно і цікаво.

За заповіддю з Біблії: «А п'ятнадцятого дня сьомого місяця, коли ви збираєте врожай землі, будете святкува́ти свято Господнє сім день…будете весели́тися перед лицем Господа, Бога вашого, сім день. І будете святкувати його, як свято для Господа, сім день у році. Постанова вічна для ваших поколінь…»

І так як це свято пов’язане зі збором врожаю, є у євреїв така приповідка: «з гумна, чи з виноробні».
Гумно – ділянка землі призначена для зберігання, молотьби та іншої обробки зерен хліба. Про виноробню пояснювати не потрібно),я думаю.

Так от, якщо щось просять, то відповідь «з гумна, чи з виноробні?» означає простими словами: «де я тобі це візьму, нема…» Або вже як дуже потрібно, то знайшли, нашкребли «з гумна і з виноробні».

Тому давайте побажаємо кожному знайомому єврею миру, достатку, щоб кожен зміг запросити до себе до святкового столу багато гостей, а особливо тих, хто зараз не в найкращому настрої, чи має матеріальну скруту. А ще, щоб вираз «з гумна, чи з виноробні» в значенні «немає» використовувався якомога менше.
Хаг суко́т самеах!
«Радісного свята Сукот!»

Матеріали для статті взято з
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D0%BA%D0%BE%D1%82
https://www.limud-ivrit.com/h%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BD-h%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%8D%D0%BD-%D0%BE-%D0%BC%D0%B8%D0%BD-h%D0%B0-%D0%B9%D1%8D%D0%BA%D1%8D%D0%B2

Стежте за на нами:

Твіттер https://twitter.com/UmanMedia

Фейсбук https://www.facebook.com/umanmedianews

Телеграм https://t.me/umanmedia

Related Articles